43 km

vzdálenost autem

Ve středočeské Kouřimi se nachází Muzeum lidových staveb, součást Regionálního muzea v Kolíně.
Kouřimský skanzen je jediné nadregionálně zaměřené muzeum svého druhu u nás: ve svých sbírkách má lidovou architekturu ze středních, východních a severních Čech z období od 17. do 19. století.
Na návštěvníky čeká v Kouřimi celkem 14 větších obytných a hospodářských objektů a několik menších památek. K vidění je tady desetiboká roubená stodola z Durdic u Votic z poloviny 17. století, několik chalup a špýcharů, ale třeba také kovárna ze Starého Bydžova z druhé poloviny 18. století.
Uvnitř si můžete prohlédnout dobové interiéry vybavené původním nábytkem, ale také nástroji a předměty denní potřeby, jedna ze staveb je zařízena také jako hostinec z 19. století.
Po celý rok se ve skanzenu pořádají kulturní akce - zpravidla v únoru masopust, v květnu letnicové slavnosti, o prázdninách řemeslné léto a před Vánoci se tu připomíná advent v řadě pořadů a výstav.náročnost

1 h

Skanzen v Kouřimi

Kouřim

Památky, zábava

25 km

vzdálenost autem

U Světlé nad Sázavou leží Ski areál Kadlečák. Milovníci zimních sportů se v nevelkém lyžařském středisku mohou těšit na upravenou sjezdovku, obsluhovanou vlekem o délce 380 metrů.
Svah je uměle osvětlený, a tak si tady na své přijdou i příznivci večerního lyžování. Samozřejmostí je v areálu občerstvení, řidiči mohou parkovat zdarma hned u vleku.
Kdo dává přednost běžkování, může využít přírodních tratí v blízkosti střediska.

náročnost

3 h

Ski areál Kadlečák

Světlá nad Sázavou

Lyžování, sport, běžky

32 km

vzdálenost autem

Na pravém břehu Labe stojí pozůstatek bývalého středověkého opevnění města, gotická strážní věž Práchovna. Dříve sloužila jako skladiště střelného prachu a odsud také pochází její název.
Z Práchovny jsou krásné výhledy na město, řeku a chrám svatého Bartoloměje a za dobré viditelnosti až na Krkonoše.
Věž Práchovna leží jen pár set metrů od Masarykova mostu přes Labe, naproti kolínskému hradu, a výstup na ni zvládne každý.

náročnost

1 h

Práchovna v Kolíně

Kolín

Památky, vyhlídky

25 km

vzdálenost autem

Vodním domě se o vodě dozvíte úplně všechno. Moderní expozice Vám dá nahlédnout na vodu a její funkce, nechybí ale ani celá řada interaktivních exponátů a hrátek s vodou, u kterých si spoustu zábavy užijí nejen děti, ale také dospělí.
Expozice má několik částí, v nichž se seznámíte s vodními mikroorganismy, zvířaty a rostlinami žijícími pod vodou, ale i v mokřadech. Nedílnou součástí výstavy jsou moderní technologie a světelné a zvukové efekty.
Kdo si dosud myslel, že voda je prostě voda, měl by si objednat drink ve vodním baru, kde se přesvědčí o tom, že každá chutná jinak. Komu by to nestačilo, může si ve Vodním domě zarezervovat prohlídku želivské hráze s průvodcem.
Až k Vodnímu domu se dá dojet autem.

náročnost

2 h

Vodní dům

Hulice

Zábava, muzeum

26 km

vzdálenost autem

V Kutné Hoře ve středních Čechách stojí jeden z nejvýznamnějších empírových komplexů u nás, zámek Kačina. Dnes zde sídlí Muzeum českého venkova a pobočka Národního zemědělského muzea.
Zámek byl postaven na počátku 19. století jako honosné sídlo Jana Rudolfa Chotka na místě, kde se dříve nacházela středověká vesnice Kačín. Prostřední část zámku zahrnovala reprezentační prostory a soukromé pokoje rodiny, levé a pravé křídlo pak pokoje pro hosty, divadlo a nikdy nedokončenou kapli. Za pozornost určitě stojí Chotkova knihovna s nespočtem vzácných svazků z 16. - 19. století.
Můžete si vybrat z pěti prohlídkových okruhů, které Vás provedou interiéry zámku a také několika výstavami včetně zajímavé expozice "Babiččiny kočárky, hračky a panenky". Pro děti je pak určena prohlídka "Za strašidlem Rudlou...".
Zámek je obklopen rozsáhlým parkem, který byl založen na konci 18. století. Parkem vede nová, kilometr dlouhá naučná stezka s informačními panely.
Během sezóny je areál zámku otevřen od pondělí do neděle, do 9 do 17 hodin.

náročnost

2 h

Zámek Kačina

Nové Dvory

Hrady a Zámky

36 km

vzdálenost autem

Severně od Kolína směrem na Ovčáry najdete atrakci s unikátním názvem Kolínská řepařská drážka. Drážka, malá úzkorozchodná železnice, je jednou z mnoha, po kterých se v 19. a 20. století dopravovala cukrová řepa do cukrovarů. Dnes se po ní vozí už jen turisté.
Kolínská řepařská drážka byla postavena v roce 1894, a je tak ze všech drážek úplně nejstarší. Vedla z Kolínského cukrovaru do Jestřábí Lhoty a byla dlouhá přes 10 kilometrů, dnes už se její návštěvníci svezou "jen" z Kolína-Sendražic do Býchor, i tak se ale můžete těšit na pěknou, 4,5 kilometru dlouhou jízdu vlakem, taženým dieslovou nebo parní lokomotivou.
Jestli se chcete o historii železnice dozvědět víc, můžete si projít naučnou stezku "Za historií řepařské drážky a okolí", u jednotlivých zastávek jsou také herní prvky a posezení a u Výrovny si můžete ugrilovat klobásku.
V nádražním areálu najdete parkoviště, bufet a dětské hřiště s trampolínou. Na konečné stanici v Býchorech na vás čeká dětský park s atraktivními herními prvky a s příjemným posezením v přírodě.

náročnost

2 h

Kolínská řepařská drážka

Sendražice, Kolín

Zábava, památka

39

vzdálenost autem

Ve Vlašimi se nachází záchranná stanice zvířat s ParaZOO. Můžete tady vidět unikátní expozici zástupců volně žijících živočichů České republiky, mezi nimi vydry, mluvícího krkavce, černého čápa, dravce, sovy a řadu dalších zvířat. Všechna byla léčena na místní záchranné stanici, ale do volné přírody už nemohou být znovu vypuštěna.
ParaZOO najdete v zahradě Podblanického ekocentra a její součástí je také jedinečná expozice ptačích budek a dalších umělých úkrytů pro zvířata. Zoo se nachází hned naproti vlašimskému zámku, a tak je její návštěvu možné spojit i s prohlídkou historických interiérů nebo nádherné zámecké zahrady.
Až k ParaZOO se dá dojet autem.
Můžete si prohlédnout zvířata České republiky, dovědět se více o příčinách jejich zraňování v důsledku lidské činnosti a především se naučit, jak je můžete chránit.

náročnost

1 h

ParaZOO na záchranné stanici

Vlašim

Zvířata, příroda

22 km

vzdálenost autem

V malé vesničce Pavlov mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou najdete rozlehlý areál jediné záchranné stanice pro živočichy na Vysočině. Potěší vás na 70 stálých zvířecích obyvatel. Areál je ideálním výletním cílem nejen pro rodiny s dětmi.
Pracovníci se tady starají o zraněná zvířata nebo opuštěná mláďata. Někteří živočichové se kvůli svým handicapům už bohužel do volné přírody vrátit nemohou, a tak se stávají dlouhodobými obyvateli Pavlova. Zábavnou formou se tady dozvíte, jak jsou jednotlivé druhy zvířat ohrožené a jak je můžeme chránit, nebo co dělat, když najdete ptáče, zajíčka nebo malého ježka.
Stanici můžete navštívit o letních prázdninách denně a v 10.00, 13.00 a v 15.00 hodin se tu konají komentované prohlídky. V květnu, červnu a v září můžete komentovanou prohlídku s ošetřovatelem absolvovat ve 13.00 hodin, vždy o víkendech. V ostatních termínech je jistější si předem zavolat a domluvit se, že dorazíte. Při menším počtu návštěvníků nebo v jiných časech, než jsou komentované prohlídky, dostanete papírového průvodce a můžete areál stanice objevovat vlastním tempem.
Ve stanici je v současné době umístěno okolo 150 živočichů.
V průběhu sezóny se tu pořádají také nejrůznější akce, jako jsou slavnostní zahájení, Den dětí nebo Netopýří noc.
U záchranné stanice v Pavlově je pro Vás k dispozici parkoviště.

náročnost

1,5 hod

Záchranná Stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou

Pavlov

Příroda, Zvířata

20 km

vzdálenost autem

Kaple či kostel Všech svatých je pozdně gotická stavba ze 14. století a v její spodní části je stará kostnice. Původně byla kostnice hřbitovní kostel zdejšího kláštera. Podle pověsti přinesl opat Heidenreich hrst země z Božího hrobu v Jeruzalémě a rozesel ji po hřbitově. Hřbitovní půda se tak stala součástí Svaté země, a proto se sem pohřbívalo nejen z Čech, ale i z okolních zemí a tisíce lidí zde našly poslední odpočinek také v dobách epidemií.
Na konci 15. století byl hřbitov zrušen a exhumované kosti byly uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich seskládal do velkých pyramid.
Kostnice můžete navštívit od úterý do neděle, od 10 do 17 hodiny.

náročnost

1 h

Kaple Všech Svatých s kostnicí

Kutná Hora

Památky

19 km

vzdálenost autem

V Čáslavi u Kutné Hory najdete Muzeum zemědělské techniky s nejvýznamější a největší sbírkou svého druhu v Evropě. Čeká na Vás unikátní kolekce traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. K vidění je na 70 traktorů, především z 1. poloviny 20. století. Nechybí tu ani sklízecí mlátičky, neboli kombajny. Stálá expozice "Dřinu strojům! Dřinu strojům!" představuje vývoj zemědělské techniky, a to v kontextu významých událostí české i světové historie, ale také dějiny podnikání v zemědělském strojnictví.
V průběhu roku pořádá muzeum několik akcí, v rámci kterých předvádí techniku v provozu. Nejznámější z nich je "Pradědečkův traktor".
Muzeum je otevřeno od dubna do října.

náročnost

1 h

Muzeum zemědělské techniky

Čáslav

Muzeum

15 km

vzdálenost autem

Dřevěná rozhledna s kovovým schodištěm se nachází v lokalitě "Mezi cestami" asi 2 kilometry severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Rozhledna byla postavená ve výšce 451 m.n.m. a vyhlídková plošina je umístěná 24 metrů nad zemí. Po zdolání 130 schodů spatříte celé město a jeho okolí - vrch Melečov u Ledče nad Sázavou, vrch Velký Blaník u Vlašimi, vrch Fiolník u Vlastějovic, vrch Jordán a obec Chabeřice. Na vrcholu si také můžete pustit zvukovou tabuli s popisem jednotlivých vrchů.
Výhledem se můžete kochat v kteroukoli dobu - rozhledna je zdarma přístupná po celý rok. Pokud pojedete autem, parkoviště je u nového hřbitova, asi 1 km od rozhledny.

náročnost

2 h

Rozhledna Babka

Zruč nad Sázavou

Rozhledna

23 km

vzdálenost autem

První zmínky o Ledči pocházejí z 12. století. Čekají na Vás dva základní okruhy: Ten historický je věnován historii hradu a zavede Vás i do půdních prostor i kompletně vybaveného bytu z 50. let minulého století. Muzejní okruh je zaměřen na muzeum a uměleckou galerii a návštěvníci se při něm podívají do expozice ve stylu 30. let minulého století, na numismatickou sbírku nebo kolekci zbraní. Pro děti je připraven speciální okruh, kde můžou vidět největší výstavu plyšových medvídků a ve sklepeních mohou děti nahlédnout do zbrojnice rytířů. Pokud budete chtít, po 111 schodech můžete vystoupat na hradní věž a kochat se kruhovými výhledy na okolí.

náročnost

1 h

Zámek Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou

Hrady a zámky

21 km

vzdálenost autem

Zámek ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku nabízí prohlídkový okruh, výstup na věž a pro nejmenší zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat. V podkroví je otevřen Svět kostiček a panenek a víceúčelový sál. Na zámku jsou dva prohlídkové okruhy: Malý prohlídkový okruh Vás zavede do Reprezentační pracovny, Zelené jídelny, Zrcadlového sálu nebo Zlatého salónku. Velký okruh je obohacen o kapli svatého Jana Nepomuckého a zámeckou věž, ze které jsou krásné výhledy do okolí.
Naučná stezka, která se nachází v zámeckém parku, je dlouhá 2 kilometry. Procházka začíná, ale také končí u kostela. Na stezce se nacházejí informační tabule, dobové snímky, popisy vzácných stromů a vše je doplněno herními prvky pro děti.

náročnost

1 h

Zámek Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sázavou

Hrady a zámky

44 km

vzdálenost autem

Vodní nádrž Vřesník se nachází u obce Vřesník v údolí řeky Želivky. Přehrada Vřesník je prvotně určena k vyrovnání hladiny a k výrobě elektřiny. Je také ale využívána k reakreaci. Z Želivi sem podél Želivky vede červená turistická trasa. Je vhodná pro pěší i pro cyklisty. V okolí Vřesníku jsou dobré podmínky pro turistiku , cykloturistiku i houbaření.

náročnost

2 h

Vodní nádrž Vřesník

Želiv

Koupání

27 km

vzdálenost autem

Včelí svět Vám umožní, stát se na chvíli včelou. Můžete se projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, prohlédnout si na dotykových monitorech anatomii včely, zahrát si kvíz a a nebo si pustit zvuky úlu. Tato expozice představuje hravým způsobem život včel a jejich produkty. Nenajdete zde typické muzejnické artefakty, o to víc se zde soustředí na současné technologie. Co se týče obsahu a rozsahu expozice, je Včelí svět jediným obdobným projektem ve středoevropském prostoru.
Muzeum je umístěno v bývalé škole v Hulicích, nedalo exitu č. 56, na dálnici D1.

náročnost

1 h

Včelí svět

Hulice

Muzeum, zábava

32 km

vzdálenost autem

Moderní aquapark v Kolíně je rozdělený na vnitřní a vnější část. Uvniř najdete 25 metrový plavecký bazén , venku bazén s délkou 50 metrů, relaxační bazén, dětské bazény a brouzdaliště. Mezi hlavní atrakce patří trojskluzavka, dva tobogany, vlnobití, dětské skluzavky, parní kabina nebo vířivky. V areálu také najdete fitness, bikrosovou dráhu, dopravní hřiště, kurty na tenis, hřiště na plážový volejbal, minigolf a wellness služby, jako jsou solná jeskyně, sauna, solárium nebo masáže. V zimně se dopravní hřiště přeměňuje v kluziště. Občerstvení zde nabízí restaurace, mokrý bar, kavárna a cukrárna.

náročnost

2 h

Vodní svět Kolín

Kolín

Koupání

12 km

vzdálenost autem

Stáj Rozárka byla založena v roce 2006 jako občanské sdružení. Navázalo tak na dlouholeté praktické zkušenosti skupiny dobrovolníků v oblasti využití koni v rehabilitaci osob se zdravotním postižením. Činnost této organizace se odvíjí od působení koně z hlediska fyzioterapie a z hlediska psychologie, sociologie a pedagogiky. Ve Stáji Rozárka se věnují také sportovnímu jezdectví handikepovaných, tzv. parajezdectví.

náročnost

1 h

Stáje Rozárka

Křesetice

Koně, hiporehabilitace, zvířata

14 km

vzdálenost autem

Na vrcholu kopce Březina u Uhlířských Janovic stojí 45 metrů vysoká telekomunikační věž a v polovině její výšky se nachází vyhlídkový ochoz. Za dobré viditelnosti jsou nádherné vyhlídky na Kutnou Horu, Střední Čechy a dokonce na Železné Hory a Ještěd. Klíč je celoročně k dispozici u paní Myslivečkové v Žandově, v domě číslo 36. Pro turisty je zde připraveno i razítko a pohlednice. Až do Žandova je možné dojet autem, odtamtud je už rozhledna dobře viditelná.

náročnost

1 h

Rozhledna Březina

Chlístovice

Rozhledna

17 km

vzdálenost autem

Naučná stezka vede kouzelným kaňonem říčky Vrchlice, jihozápadně od Kutné Hory. Zhruba 2 km úsek podél říční nivy Vám nabídne nejen spoustu přírodních zajímavostí, malebné skály, ale i romantické zříceniny starých mlýnů. Toto údolí je cenné hlavně výskytem chráněných druhů živočichů. Naučná stezka, která je zároveň červenou turistickou trasou, začíná v kutnohorské čtvrti v Hutích u mostu přes říčku Vrchlice. Pokračuje pak dál proti proudu až na hráz Velkého rybníku, kde můžete vidět dva krásné vodopády. První polovina trasy vede po staré asfaltové cestě, dál pak pokračuje lesní pěšinou, lemující staré náhony a skály. Celou trasu je možné projít pěšky, projet na kole a pro dobrodružné maminky je sjízdná i s kočárkem. Na cestě je 16 zastavení s informačními tabulkami, které jsou věnovány především floře a fauně zdejšího údolí. Až k začátku naučné stezky je možné dojet autem.

náročnost

3 h

Naučná stezka Údolím Vrchlice

V Hutích, Kutná Hora

Naučná stezka, příroda

9 km

vzdálenost autem

Rozhledna Bodhanka je postavená na mírném návrší severovýchodně u obce Bohdaneč na Kutnohorsku v nadmořské výšce 498m. Krom toho, že je nejvyšší rozhlednou v České republice, je postavena velice unikátním způsobem. Její konstrukce je totiž z tzv. kulatého dřeva a se svými 52 metry je tak Bohdanka nejvyšší rozhlednou svého druhu v celé Evropě. Krom výhledu na okolní Bohdaneč je možné vidět za pěkného počasí Říp, Krkonoše a Jížní Čechy. Pod rozhlednou je bufet , kde se můžete občerstvit, ale také si půjčit kolo a projet si okolní cyklotrasy.

náročnost

1 h

Rozhledna Bohdanka

Bohdaneč

Rozhledna

17 km

vzdálenost autem

Chrám sv. Barbory je unikátní dílo gotické architektury. Byl založen ve 14. století a spolu s historickým jádrem města je zapsán na seznamu památek UNESCO. Původně měla dosahovat dvojnásobku dnešní délky. Důvod jeho výstavby je zcela unikátní. Nebyl totiž vystavěn na popud některé církevní instituce, nýbrž byl od počátku zamýšlen jako veliká reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Podle kanonického práva měl původně status pouhé kaple. Architektonicky ovšem směle konkuroval pražské katedrále.
Pokud si katedrálu chcete prohlédnout zevnitř, prohlídky probíhají individuálně, bez průvodce. Na pokladně si můžete zapůjčit audioprůvodce a nebo stručný text o historii a zajímavostech v různých světových jazycích.

náročnost

1 h

Chrám sv. Barbory

Kutná Hora

památka UNESCO